top of page
Emil Kormosz

Certyfikat energetyczny budynku — co to jest i do czego jest potrzebny?

Zaktualizowano: 23 sty

Grafika przedstawiająca koncepcję certyfikacji energetycznej budynków, z domem i obok niego umieszczoną skalą efektywności energetycznej od A do G. Skala ma kształt barów energetycznych, które są kolorowo kodowane od zielonego dla najbardziej efektywnych energetycznie, do czerwonego dla najmniej efektywnych. Na grafice znajdują się również stylizowane ikony, takie jak słońce, liść symbolizujący energię odnawialną oraz termometr reprezentujący zużycie energii. Postacie ludzkie wchodzą w interakcję z tymi elementami, trzymając słońce lub dostosowując termometr, co ma symbolizować aktywne zaangażowanie w oszczędzanie energii i świadomość ekologiczną.


Wstęp


W świecie nieruchomości, zwłaszcza w Polsce, certyfikat energetyczny, określający całkowite zapotrzebowanie na energię, stał się jednym z kluczowych dokumentów. Dowiedz się, czym jest, jakie elementy są brane pod uwagę podczas jego tworzenia, kto musi go posiadać i jakie kary grożą za jego brak. Dowiesz się także, jak interpretować wszystkie techniczne dane zawarte w certyfikacie oraz jak nie dać się oszukać naciągaczom, oferującym szybkie i tanie sporządzenie tak ważnego dokumentu.


Czym jest certyfikat energetyczny budynku oraz jakie elementy są brane pod uwagę przy jego tworzeniu?


Certyfikat energetyczny budynku — to nic innego jak rzetelny zbiór informacji o budynku, dokument określający całkowite zapotrzebowanie na energię, będący rzetelnym zbiorem informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej budynków. Mówi nam o kondycji fizycznej budynku oraz pomaga zobrazować orientacyjne koszty związane z jego eksploatacją. Do stworzenia certyfikatu brane są pod uwagę liczne aspekty, które możemy podzielić na kilka podpunktów:

  1. Informacje ogólne dotyczące ścian budynku, posadzki, stropu, dachu, stropodachu tj. rodzaju materiałów, które wchodzą w skład elementów konstrukcyjnych budynku oraz ich grubości. Skatalogowanie oraz określenie rodzaju stolarki okiennej, drzwiowej (wymiary przegród, rodzaj tworzywa, lata produkcji itp.)

  2. Informacje na temat sposobu oraz rodzaju ogrzewania budynku, oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

  3. Informacje na temat wentylacji, klimatyzacji oraz rekuperacji w obiekcie.

  4. Informacje ogólne, takie jak położenie geograficzne, przeznaczenie obiektu, rok budowy, usytuowanie na planie sytuacyjnym.

Dokument ten jest niezbędny w przypadku budynków zbywanych na podstawie umowy sprzedaży, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz w procesie aplikowania o pozwolenie na użytkowanie zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady oraz zaleceniami Ministerstwa Rozwoju i Technologii.


W jaki sposób czytać certyfikat energetyczny budynku?


Certyfikat energetyczny budynku to dokument, który zawiera zbiór kluczowych informacji charakterystyki energetycznej budynku oraz określający całkowite zapotrzebowanie na energię. Wskaźniki takie jak EU, EK, czy EP pozwalają na ocenę efektywności energetycznej, zrozumienie zużycia energii oraz potencjału do wykorzystania źródeł ciepła. Informacje zawarte w certyfikacie umożliwiają zarówno właścicielowi, jak i potencjalnemu nabywcy lub najemcy, ocenę, czy budynek spełnia oczekiwania dotyczące kosztów eksploatacji oraz wpływu na środowisko. Postaramy się teraz opisać oraz wyjaśnić najważniejsze parametry, dzięki którym właściciel nieruchomości, kupujący lub wynajmujący, dowie się na tyle dużo, aby stwierdzić, czy budynek spełnia jego oczekiwania, czy też nie.


przykład strony certyfikatu energetycznego w której zawarta ta sama informacja, która jest opisana poniżej w blogu
Przykład certyfikatu energetycznego

Na pierwszej stronie certyfikatu znajdują się dane ogólne takie jak: rok budowy, typ budynku, powierzchnia itp. Tutaj jest wszystko, raczej zrozumiałe i przejrzyste. Pod danymi ogólnymi znajduje się tabela, w której wypisane są wszystkie najważniejsze dane ogólne dotyczące budynku.

Zatrzymajmy się chwilę na zdefiniowaniu oznaczeń:

EU — wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową — jego wartość mówi nam o stanie technicznym obiektu, jakości stolarki okiennej, drzwiowej oraz jakości ocieplenia dachu, stropu, podłogi, ścian zewnętrznych. Im niższy wskaźnik, tym mniej ciepła uciekać nam będzie przez wyżej wymienione elementy budynku.

EK — wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową — jego wartość mówi nam o koniecznej ilość dostarczonej energii w celu zapewnienia oczekiwanej temperatury w mieszkaniu. Prościej mówiąc — wskaźnik ten mówi nam o aspekcie ekonomicznym obiektu. Im niższy, tym mniejsze będą rachunki za ogrzewanie. Aby oszacować roczny koszt utrzymania, wystarczy pomnożyć wartość EK przez powierzchnię obiektu. Następnie, w zależności od systemu grzewczego, sprawdzić, ile kosztuje nas zakup lub wytworzenie 1 kWh energii grzewczej. Mnożąc tę wartość przez wcześniej wyliczaną energią cieplną poznamy orientacyjny roczny koszt utrzymania obiektu.

EP- Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną- jest to wartość, która mówi nam, czy budynek jest przyjazny środowisku i ile energii pozyskuje bezpośrednio z zasobów naturalnych. W dobie zmian klimatycznych i aktualnych przepisów budowlanych, aby spełnić wymogi, często warunkiem koniecznym jest montaż instalacji OZE tj. fotowoltaika, magazyn energii, pompy ciepła, turbiny wiatrowej. Umiejętne zaprojektowanie systemu pozwoli nam na niski współczynnik EP oraz pozwoli zaoszczędzić również na rocznych kosztach związanych z utrzymaniem obiektu.


Podsumowując pierwszą stronę certyfikatu, możemy wywnioskować jakość i stan techniczny obiektu, a także oszacować orientacyjne koszty jego eksploatacji.

Oczywiście istniejące obiekty mają bardzo różne wartości wskaźników, należy pamiętać, że wszelkiego typu modernizacje mogą poprawiać ich wartość. Są różne wartości normowe obiektów w zależności od ich przeznaczenia (ten aspekt poruszymy w kolejnym artykule).

Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków są również niezbędne w procesie zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Warto zwrócić uwagę, że nieprzestrzeganie przepisów może wiązać się z karą grzywny.

W przypadku zakupu lub wynajmu obiektu, wiedząc, że obiekt nie jest w najlepszym stanie technologiczno-technicznym, możemy negocjować cenę i argumentować to koniecznością wykonania licznych termomodernizacji, aby zbliżyć zapotrzebowanie budynku do panujących standardów i zredukować koszty związane z jego utrzymaniem.



Jaki budynek ma obowiązek posiadania certyfikatu?


Wizualizacja różnych typów budynków związanych z prawem dotyczącym audytu energetycznego w Polsce. Na pierwszym planie znajduje się nowoczesny budynek z certyfikatem energetycznym, symbolizujący obowiązek audytu energetycznego dla nowych obiektów sprzedawanych lub wynajmowanych. W tle widoczne są różne typy budynków zwolnionych z tego obowiązku: zabytkowy budynek, kościół, mały obiekt przemysłowy bez instalacji zużywających energię, mały dom letniskowy, mały wolnostojący dom oraz gospodarstwo rolne. Każdy z tych budynków ma charakterystyczne cechy, które wskazują na ich kategorię. Zdjęcie ukazuje różnorodność budynków objętych i zwolnionych z wymogu audytu energetycznego.

W Polsce, od 1 lipca 2023 r., weszło w życie prawo nakładające obowiązek posiadania audytu energetycznego dla obiektu, który jest budowany pod sprzedaż, sprzedawany lub przeznaczony pod wynajem. Zainteresowany kupnem lub wynajmem obiektu powinien otrzymać wgląd do świadectwa przy podpisywaniu umowy kupna/wynajmu, a nie po podpisaniu umowy. Jak w każdej ustawie, również i tutaj jest kilka wyjątków i świadectwa energetycznego nie wykonuje się dla budynków:

  • podlegającego ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami

  • używanego jako miejsce kultu i do działalności religijnej

  • przemysłowego oraz gospodarczego niewyposażonych w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego

  • mieszkalnego, przeznaczonego do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku

  • wolnostojącego o powierzchni użytkowej poniżej 50 m²

  • gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe potrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/ (m²*rok)

Świadectwo ważne jest przez 10 lat, należy jednak pamiętać, że każda modernizacja anuluje ważność certyfikatu i po zakończeniu prac należy wykonać ponowne świadectwo energetyczne dla zmodernizowanego obiektu.


Jakie grożą kary za brak posiadania certyfikatu energetycznego?


Według polskiego prawa za brak aktualnego świadectwa charakterystyki energetycznej grozi kara do 5 tys. zł. W przypadku notarialnej sprzedaży nieruchomości notariusz ma obowiązek sprawdzić, czy obiekt posiada aktualny certyfikat charakterystyki energetycznej, w przypadku braku dokumentu sprzedaż powinna zostać przerwana.



W jaki sposób jest sporządzany certyfikat energetyczny i jak odróżnić naciągaczy od specjalistów i ile powinien kosztować prawdziwy certyfikat energetyczny?


Analizując powyższy artykuł, można stwierdzić, że koszt świadectwa charakterystyki energetycznej zależy od wielu czynników i może się znacząco różnić. Jaki to by nie był obiekt, przed przystąpieniem do obliczeń potrzebna jest wizja lokalna i przeprowadzenie audytu. Sprawdzenie istniejącej dokumentacji (rzuty, przekroje, rodzaje przegród), określenie czy projekt zgadza się ze stanem faktycznym. Zebranie informacji na temat C.O, C.W.U., klimatyzacji, rekuperacji, instalacji OZE. W przypadku braku posiadanych danych (często zdarza się to w starym budownictwie) konieczne ich otworzenie poprzez inwentaryzacje, zbadaniem przegród (również drogą odkrywkową). Średnio sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej dla domu 120 m² zajmuje kilka godzin (w przypadku istniejącej dokumentacji budynku) lub kilkanaście godzin (w przypadku braku istniejącej dokumentacji obiektu).


Mając tę wiedzę, należy się zastanowić, czy świadectwa charakterystyki energetycznej sprzedawane online za 100-200 zł są wiarygodne? Odpowiedź brzmi NIE!!! Dobrze sporządzone Świadectwo charakterystyki energetycznej wiąże się z kilkoma bądź nawet kilkunastoma godzinami pracy, a ich autentyczny koszt kształtuje się na poziomie kilkuset złotych. Zadajmy sobie pytanie, czy, będąc sprzedającym, oszczędność kilkuset złotych to dużo? Miejmy z tyłu głowy, że sprzedający za chwilę może być kupującym…

Należy również pamiętać, że w przypadku budynków, które przeszły modernizację, konieczne jest wykonanie nowego świadectwa energetycznego, które uwzględni zmiany i pozwoli na dokładną ocenę efektywności energetycznej po przeprowadzonych pracach.


Jeśli jesteś właścicielem budynku, planujesz sprzedaż lub wynajem, lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o stanie technicznym swojego domu – skontaktuj się z profesjonalistą w dziedzinie certyfikacji energetycznej, osobą uprawnioną do sporządzenia danych certyfikatów. Nie ryzykuj i nie daj się zwieść niskim cenom ofert online, które mogą okazać się nieprecyzyjne lub nawet nieprawdziwe. Inwestuj w jakość i pewność!


Masz pytania? Potrzebujesz fachowej porady? Skontaktuj się z nami już dzisiaj i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc!


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page